Polepení notebooku

Dobrý den,
nepřehlédněte prosím, že web již má zcela novou tvář a obsah.
Věnujte prosím pozornost zejména sekcím aktuality a inspirace

Lepení samolepky na víko notebooku

Obdrželi jste samolepku na notebook? Pak určitě neodoláte a pustíte se do lepení. Jistě, nebude to hned, chce to klid a musíte počítat s tím, že to několik minut potrvá. Nejdříve je třeba se na lepení připravit. Co tedy budete potřebovat?

  • jeden větší suchý hadřík – který položíte na klávesnici notebooku a víko přivřeme (hadřík slouží k tomu, aby zachytil vodu, která by mohla případně stéct z víka notebooku do klávesnice)
  • rozprašovač na květiny a další hadřík nebo houbičku k namočení - do rozprašovače i do misky nalijete asi 1/10 litru vody a přidáte pár kapek odmašťovače (jar na nádobí či něco podobného)
  • Nejprve upravíme nůžkami nebo ostrým nožem formát samolepky tak, aby dobře odpovídala rozměru víka notebooku. Je lépe nelepit samolepku až k hraně - ponecháme cca 2 mm okraj z každé strany.

Pokud jste notebook vypnuli, odpojili od sítě, vložili mezi obrazovku a klávesnici notebooku hadřík a víko přivřeli, namočíte houbičku ve vodě a víko pečlivě omyjete. Vodou šetříme aby nestékala s víka. Ve finále přetřeme víko houbičkou (nebo opatrně poprášíme vodou z rozprašovače) aby bylo vlhké a vůbec nám nevadí, když na víku bude trocha pěny.

Připravíme si samolepku. Je podlepena papírem, který opatrně oddělíme - to přichází ta nejdobrodružnější část - fólie je mírně elektrostatická a má snahu přitahovat na svoji lepivou stranu prach nebo se přicucnout na všechno, k čemu se přiblíží. Opatrně ji lícem položíme na čistý stůl a ihned poprášíme jarovou vodou z rozstřikovače - vůbec nešetříme. V tuto chvíli jsme skoro zvítězili. Na zvlhčený povrch se už prach nechytá a i kdybychm náhodně zavadili o nějaký předmět, samolepka se už tak snadno nepřilepí.

Zkontrolujeme, zda jak víko, tak samolepka je po celé ploše mokrá. Voda a pěna působí jako separátor, brání okamžitému pevnému přichycení.

Opatrně přiložíme samolepku na víko notebooku, pokud jsme postupovali správně, měla by po vodním filmu trochu klouzat. To umožní ji dobře vystředit. Když jsme s umístěním spokojeni, položíme jemně na fólii papír - třeba ten voskovaný, který jsme předtím ze samolepky oddělili.

Přes papír pak ze středu vytlačujeme pevně do klůcku stočeným hadrem vodu a bubliny k okrajům. Zde se vsakuje do hadříku, který jsme předtím vložili mezi víko a klávesnici (můžeme si raději pomoci i dalším hadříkem, aby voda nevtekla do otvorů a spár).

Samolepka nyní již v celé ploše přilnula k víku. Sejmeme papír a zkontrolujeme, zda nám někde nezůstala bublina. Pokud ano, přidržujeme samolepku prsty jedné ruky a klůckem postupně vytlačujeme vzduch k okraji. Většinou se to povede beze zbytku, pokud ne, můžeme fólii propíchnout a vzduch vytlačit tímto vpichem.

Jsme-li s přilepením spokojeni, otřeme suchým hadrem případnou zbylou vlhkost, zejména z bočních stran víka a polep necháme dobře proschnout. Zbytková vlkhost se odpaří zhruba do druhého dne. Do té doby s notebookem manipulujeme raději opatrně. Pokud by se nám v této fázi odlepil třeba roh a dostal se na lepidlo prach, nedržela by nálepka v tom místě dobře. Mezi tím se můžeme kochat pohledem na dobře vykonané dílo.

Pokud budete samolepku v budoucnu chtít odstranit, lze ji opatrným rovnoměrným tahem odlepit aniž by lepidlo zůstalo na podkladové ploše.

(autor: BN)
  Doporučujeme:
piškvorky on line

Zahrajte si piškvorky
dekorace do bytu 195
dekorace do interiéru 39
obraz na zeď 55
zajimave tapety na zed 231
tapety do kanceláře 32
obrazové tapety 59
obrazy na stěnu 181
obrazy na stěnu 203
tapety na zed 28
 
obchodní podmínky |  Provozuje: Ateliér Heřmánek | CC (texty): Creative Commons License | CC (obrázky): Creative Commons License | (vzhled webu: světlý | tmavý) | Přidat.eu záložku